Track team travels to Britton

The Sisseton Redmen track team traveled to Britton on Tuesday, May 12, to compete in the Orville Pfitzer Relays.
Leading the way for the Redmen girls was Abby Drew, who won the 100 meter dash in a time of 13.53 and took home second place in the 200 meter dash in a time of 27.90. Payten Fischer won the 400 meter dash in a time of 1:06.5. The relay team of MaKenzy Frederick, Melody Martenson, Payten Fischer and Abby Drew took second place in the 4x200 relay with a time of 1:57.9. Kailee Rinas won the triple jump going 31’6” and placed second in the long jump going 14’11.5”, and Gena Cornelius won the high jump leaping 4’10”.
Paving the way for the Redmen boys was Phalen Azure, who placed second in the 1600 meter run in a time of 5:03.8, and right behind him was teammate Michael Nieland placing third in a time of 5:33.2. Nieland also placed third in the 3200 meter run in a time of 12:02.60. Adam Schubert placed fourth in the 300 meter hurdles in a time of 55.87. Matthew Nieland won the long jump going 19’9.25”.

SISSETON RESULTS
NEC Meet
Tuesday, May 12, 2015
GIRLS

100 Meter Dash: 1. Abby Drew, 13.53.
200 Meter Dash: 2. Abby Drew, 27.9.
400 Meter Dash: 1. Payten Fischer, 1:06.5; 4. Kendra Pikarski, 1:11.2; 6. Courtney Syverson, 1:12.2; 7. Gena Cornelius, 1:13.6.
800 Meter Run: 6. Emily Weatherstone, 3:03.4.
1600 Meter Run: 4. Mia Estwick, 6:53.8.
300 Meter Hurdles: 2. Abby Steen, 59.37.
800 Meter Relay: 2. Sisseton (Frederick, Martenson, Fischer, Drew), 1:57.9.
Medley Relay: 4. Sisseton (Weyand, Weyand, Syverson, Fischer), 5:00.8.
1600 Meter Relay: 3. Sisseton Pikarski, Estwick, Syverson, Cornelius), 5:07.5.
Long Jump: 2. Kailee Rinas, 14-11.5.
Triple Jump: 1. Kailee Rinas, 31-6.
High Jump: 1. Gena Cornelius, 4-10.
Shot Put: 8. Madison Weyand, 29-9.
BOYS
100 Meter Dash: 5. Dustin Lehrke, 12.0.
400 Meter Dash: 5. Carl Hoernis, 1:02.3; 6. Koben Huber, 1:02.5.
1600 Meter Run: 2. Phalen Azure, 5:03.8; 3. Michael Nieland, 5:33.2.
3200 Meter Run: 3. Michael Nieland, 12:02.6.
300 Meter Hurdles: 4. Adam Schubert, 55.87.
400 Meter Relay: 6. Sisseton (Huber, Medenwald, Grimm, Schubert), 56.37.
800 Meter Relay: 3. Sisseton (Huber, Medenwald, Grimm, Schubert), 1:52.5.
Medley Relay: 3. Sisseton (Nieland, Moshier, Kranhold, Lehrke), 4:02.4.
1600 Meter Relay: 5. Sisseton (Hoernis, Weatherstone, Medenwald, Azure), 4:18.9.
Long Jump: 1. Matthew Nieland, 19-9.25; 4. Dustin Moshier, 19-3.5.
High Jump: 5. Ethan Kranhold, 5-2; 7. Matthew Nieland, 5-0.

Please support our Sponsors

ConnectionFuel Max